Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: Mediálna archeológia v klUbe 3

AKTUALITY - Trnava | 21.1.2011, 00.00, Gabriel Kopúnek

TRNAVA - V rámci dramaturgie prezentovania mladých autorov v klUbe 3 je prvou tohtoročnou výstavou Galérie Jána Koniarka inštalácia trnavského umelca Ivana Dudáša (30), ktorý sa profiluje v oblasti nových médií a videa.

VIDEO: Mediálna archeológia v klUbe 3

Mladého trnavského umelca Ivana Dudáša (vľavo) predstavil kurátor výstavy Miroslav Zajac. Foto: Gabo Kopúnek

reklama

 

Ako poznamenal na vernisáži kurátor výstavy Miroslav Zajac, autor sa dlhodobo zaoberá problematikou spracovania digitálneho obrazu a pretváraním reálnych, aktuálnych situácií do veľmi pôsobivých kombinácií i aktuálnych dejov. „Manipuluje obrazom, jeho vrstvením, premazávaním i prekrývaním, čo mu umožňuje totálne nasadenie jedného silného momentu do uzavretej slučky.“
Aktuálna výstava je návratom k téme VHS – pások, jedného z technických zázrakov po objavení celuloidového pásu filmu, ktorý začal novú éru v spracovaní a prezentovaní pohyblivého obrazu. „Ivan Dudáš využíva proces mediálnej archeológie, na jej základe stavia výskum média VHS pásky, ktorá vo svojej dobe znamenala sci-fi technológiu budúcnosti. Autor si toto médium uctieva ako objekt a využíva jeho jednoduchú formu lineárneho pásu k vytvoreniu minimalistických obrazov, kedy sa z nosiča obrazu stane obraz sám,“ uviedol Miroslav Zajac.

 


Druhou rovinou je deštrukcia spomienky na udalosti, ktoré sa na pásky zaznamenali ako budúce deje. „Tie sa dovtedy dejú v mysli tvorcu ako budúce myšlienky, vytvárajú filmovú koláž prepletenú deštruktívnymi zásahmi autora. V istom momente zabúdania na myšlienku dochádza skaza, tak ako na páske poškodenie. Tieto postupy sa objavujú v aktuálnej videoprojekcii, ktorej vizuál je podmienený líniou VHS pásky a zaznamenávaním stále nových spomienok,“ dodal kurátor výstavy.
 

reklama

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda bonus 1200
reklama
Johns Manville
reklama