Spartak vyhral v Podbrezovej, upevnil si druhé miesto v tabuľke

ŠPORT - Futbal - Spartak | 14.4.2024, 19.37, Ján Král

V zápase sa kopali dve penalty, z bieleho bodu neuspelo ani jedno mužstvo.

Spartak vyhral v Podbrezovej, upevnil si druhé miesto v tabuľke

Samuel Štefánik okorenil svoj návrat do zostavy Spartaka gólom. Foto: Lukáš Grinaj

Spartak Trnava zvíťazil v piatom kole nadstavby na pôde Podbrezovej 2:0 a upevnil si druhé miesto v tabuľke. Pred Dunajskou Stredou a Žilinou má už šesťbodový náskok.

Obaja tréneri zamiešali zostavu, pred stredajšou odvetou semifinále slovenského pohára nechali odpočívať viacerých kľúčových hráčov.

Spartak mal už v 7. minúte výhodu penalty, keď center Mikoviča zblokoval rukou Markovič.  Bainovičovi však penaltu zneškodnil brankár Danko.

Andeli sa v  Zelpo aréne prezentovali v prvom polčase kompaktným výkonom v defenzíve a domácim podkurovali po krídelných akciách, ktorým však chýbala koncovka.

Andeli boli aktívnejší ako železiari, tí trafili bránku až v 33. minúte, so Sanusiho strelu si však Takáč poradil.

Trnava potom predviedla silné minúty. Brankár Danko mal plné ruky práce s Danielovým strieľaným centrom, krátko na to po Bolajiho centri Danielovo zakončenie domáci dvakrát zblokovali.

Nasledoval však roh, po ktorom Daniel prihral Bolajimu, ten na päťke našiel nepokrytého Ujlakyho, ktorý si ešte loptu prebral a pohodlne skóroval.

Podbrezová mohla ešte do prestávky vyrovnať. Galčíkovu strelu zo sedem metrov vyrazil nohou Takáč. Akcia však pokračovala, Bolaji išiel v šestnástke nešikovne do súboja s Galčíkom a po intervencii videorozhodcu nariadil hlavný arbiter Kružliak penaltu. Galčík však z bieleho bodu prekopol bránku.

Tréneri cez polčase spravili viaceré zmeny v zostavách, lodivod Spartaka Gašparík poslal na ihrisko až kvarteto čerstvých hráčov. Nastúpili Bukata, Ofori, Azango a Ďuriš, dohrali Zeljkovič, Daniel, Mikovič a Poznar.

Domáci kouč Skuhravý stiahol Markoviča, Masaryka so Sanusim, nahradili ich Bartoš, Assinor a Kováčik.

Práve Kováčik ukázal v 52. minúte, že je v domácom tíme nositeľom kvality, jeho rana zo šestnástky letela tesne vedľa trnavskej bránky.

Po hodine hry však znovu udrela Trnava. Po pravej strane unikol Šulek, jeho prihrávku do ohňa Bakaľa zblokoval len pred nabiehajúceho Štefánika a ten pohotovou strelou z desať metrov nedal Dankovi šancu – 0:2.

Tretiu gólovú poistku mohol pridať po zlej rozohrávke Bakaľu krídelník Azango, prekľučkoval sa k zakončeniu, no zakončenie mu skomplikoval dobiedzajúci Bartoš a Nigérijčan trafil vedľa.

Andeli mohli pridať ďalší gól Ďurišom, jeho hlavička po centri Azango bola nepresná.

Trnavčania zápas dohrávali v blokovej obrane, zhusťovali priestory v nebezpečných zónach, strelecké pokusy domácich zneškodnil brankár Takáč, Galčíkov obstrel letel mimo troch žrdí, trnavský brankár bol pozorný aj po hlavičke Assinora.

V závere domáci pritlačili, Takáč zmaril tutovku Kabonga, či následnú jedovku Kováčika a udržal si dvanáste čisté konto v tejto sezóne.

Zaujímavosťou duelu bolo, že v 86. minúte vybehol na trávnik aj ligový debutant v drese Spartaka Martin Rýzek, ktorý na ploche nahradil zraneného Oforiho.

Niké liga – nadstavbová časť – skupina o titul – 5. kolo:

Podbrezová – Spartak Trnava 0:2 (0:1)
Góly: 37. Ujlaky, 60. Štefánik
ŽK: Bukata
Rozhodovali: Kružliak – Vass, Kmec
Diváci:
PODBREZOVÁ: Danko – Markovič (46. Bartoš), Bakaľa, Mielke - Talakov, Faško (61. Kabongo), Bajo, Sanusi (46. Kováčik) - Galčík, Paraj (69. Chyla), Masaryk (46. Assinor). Tréner: Skuhravý.
SPARTAK: Takáč - Šulek, Koštrna, Ujlaky, Bolaji – Zeljkovič (46. Bukata) – Daniel (46. Ofori, 86. Rýzek), Bainovič, Štefánik, Mikovič (46. Azango) – Poznar (46. Ďuriš). Tréner: Gašparík.

Reakcie trénerov (zdroj TV Dajto):

Roman Skuhravý, tréner Podbreovej: „Nesebavedomý, nepohyblivý, trestný výkon, zaslúžená prehra. Takto sa na profesionálnej úrovni nehrá. V predfinálnej fáze strach, pomalá hra. Som tak nahnevaný, ako som ešte v Podbrezovej nebol, teraz ma stredajší pohárový zápas ani nezaujíma. Musím sa zamyslieť, či tu chcem pokračovať.“

Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Išli sme sem s cieľom zobrať tri body, to sme splnili, približovali sa k nám v tabuľke už nebezpečne Žilina a DAC. Urobili sme kľúčový krok, aby sme si zabezpečili Európu cez ligu, nemôžeme sa spoliehať na pohár. Dali sme šancu širšiemu kádru, rotovali sme zostavu, vedenie v prvom polčase mohlo byť ešte vyššie. V druhom polčase už bolo vidieť, že chalani, ktorí dlhšie nehrali v základnej zostave, fyzicky odpadávali a Podbrezová nás zatlačila. Som rád, že sme tu udržali vzadu nulu, psychika je dôležitá. V stredu to asi bude iné, ale ideme sem sebavedomo.“