Milujete karamel? Vyskúšajte recept na grilážové kocky podľa Moniky Siskovej
SERVIS - Recepty | 6.12.2020, 16.28, prispievatelia
Grilážové kocky patria k obľúbeným tradičným koláčom, ktorými nikdy nič nepokazíte. K predvianočnému času chuť karamelu patrí, k punču alebo horúcemu čaju dokonale pasujú.
Grilážové kocky. Karamelový zákusok skvele vyzerá a ešte lepšie chutí. Foto: Dušan Křístek
Recept, ktorý prinášame, pochádza z novej knihy známej cukrárky Moniky Siskovej. Publikáciu Pečieme s Monikou si od októbra môžete kúpiť buď priamo v jej majcichovskej cukrárni firmy Monikinetorty alebo cez e-shop monikinetorty.sk.
Kniha je rozdelená na sekcie venované rôznym typom koláčov, milovníci karamelu si tu nájdu aj tipy na iné maškrty – napr. pudingovo-karamelovú kocku, karamelové košíčky či škoricové košíčky s jablkami.
Kniha plná receptov tradičných zákuskov, koláčov ale aj dezertov má podľa autorky zostať súčasťou každej kuchyne. Ak sa rozhodnete pripraviť svojim blízkym niektorú maškrtu, neprekvapí vás v recepte žiadna ingrediencia, ktorú by ste si bez problémov nekúpili v ktoromkoľvek obchode.
Monika Sisková. Foto: Norika Szombatová / Foto 4F
Recept na grilážové kocky
Suroviny:
2 balíky tortových oblátok
Karamelová náplň:
750 g kryštálového cukru
300 g masla
1,6 dcl smotany na šľahanie
350 g zomletých vlašských orechov
Dekorácia:
200 g rozpustenej čokolády
Ako na to?
Bežne dostupné tortové oblátky kúpime v ktoromkoľvek obchode potravín. Tieto si rozbalíme a rozložíme na rovnú plochu, ideálne na väčšiu tácku tak, aby nám vyšli aspoň 4 ks vedľa seba, ak máme z dvoch balíkov 12 kusov oblátok.
Musíme dbať na to, aby sme mali dostatok oblátok na 3 vrstvy.
Následne pripravíme karamelovú náplň. Do nádoby nasypeme kryštálový cukor a na miernom ohni miešame dovtedy, kým sa cukor neroztopí.
Do roztopeného cukru opatrne vložíme maslo a toto za stáleho miešania necháme v tekutom cukre rozpustiť.
Následne do tejto hmoty za stáleho mierneho varenia vylejeme smotanu. Vyliata smotana nám v hmote v prvom momente zhustne a okrem toho musíme dávať pozor, aby nám nevyprskla a nepopálila nás.
Za stáleho miešania celú hmotu privedieme opäť do tekutého stavu. Keď už nemáme v hmote žiadne husté kúsky, vysypeme do nádoby zomleté orechy.
Miešame dovtedy, kým sa celá hmota „nespojí“ a kým sa nám celá karamelová náplň aspoň 2 – 3 minúty prevarí.
Ďalšie chutné recepty nájdete v knihe Pečieme s Monikou.
Ihneď po odstavení karamelovej hmoty z plameňa vylejeme približne polovicu tejto hmoty opatrne na pripravenú prvú vrstvu tortových oblátok.
Dlhším plochým nožom alebo cukrárskou „šabľou“ rozotrieme hmotu rovnomerne tak, aby nám z oblátok nevytiekla.
Na rozotretú karamelovú hmotu uložíme hneď ďalšiu vrstvu oblátok a opakujeme nanesenie karamelovej náplne.
Na záver položíme na karamelovú hmotu poslednú vrstvu oblátok a jemne pritlačíme. Ak nám karamelová hmota na niektorých miestach z oblátok vyteká, jemne ju nožom vyrovnáme.
Na takto pripravený zákusok položíme na povrch mastný papier a jemne zaťažíme napríklad prázdnym plechom alebo druhou táckou.
Zákusok dáme schladiť do chladničky.
Po vychladnutí zákusok vyberieme z chladničky, odstránime z povrchu papier a podľa vlastnej fantázie si postriekame povrch roztopenou čokoládou.
Opäť necháme chvíľu stuhnúť a môžeme zákusok krájať.
TIP:
Nôž na krájanie si pred použitím namáčame vo vriacej vode.
(sis, red)